Alkali Dayanımlı Cam Elyaf

AR Cam Elyaf yani Alkali Dayanımlı Cam Elyaf çimento içerisinde yüksek derecede alkali dayanımlı ve yüksek derecede dayanıklı olacak şekilde üretilmektedir. Çimento içeriği, cam elyaf için aşırı derecede alkali (ortalama pH 12.9) ortam oluşturmaktadır. Genelde plastik güçlendirmede kullanılan E-cam elyaf betonda kullanıldığında hızla yok olmaktadır. AR Cam Elyaf, özel formülünde bulunan zirkon içeriği sayesinde alkali ortama karşı dayanım kazanmaktadır. Laboratuvar testleri cam elyafın alkali dayanım kazanabilmesi için en az %16 zirkon içermesi gerektiğini göstermektedir.

AR Cam Elyaf 13-20 mikron çapında devamlılığı olan iplikcikler birleşerek elyaf ipini oluşturur. Kullanım alanına göre cam elyafın iplik çapı ve iplikcik sayısı değişebilmektedir.

İki farklı GRC üretim yöntemi bulunmaktadır. Biri premix GRC, diğeri sprey GRC’dir. Prekast dış cephe üretiminde sprey GRC yöntemi kullanılmaktadır. Bizim satışını yaptığımız cam elyaflarda Sprey GRC yöntemine uygun, iplik bobinleri şeklindedir.

GRCA'nın Önerdiği AR Cam Elyaf Özellikleri

Prekast beton üretiminde kaliteyi yakalamak için, GRCA’nın belirlediği standartlara uymak gerekmektedir. Prekast betonun temel hammaddelerinden olan Alkali Dayanımlı Cam Elyaf içinde belirli dayanım aralıkları ve özellikler belirlenmiştir. Satışını yaptığımız AR Cam Elyaf içinde bu özelliklerin olmasına önem veriyoruz. Prekast beton için gereklilikleri sağlamayan elyafın satışını yapmıyoruz.

İplik gerilme dayanımı3.0-3.5 GN/m2
İplikteki telin gerilme dayanımı1.3-1.7 GN/m2
Young Elastisite Modülü72-74 GN/m2
Spesifik Yoğunluk2,60-2,70
Kopma anındaki uzama%2.0-2.5
İplik çapı13-20µm

Yapılan laboratuvar testinde 80°C’de 200 saat bekleyen E cam elyafa mikroskop ile bakıldığında parçalanmış halde olduğu görülüyor. Alkali Dayanımlı Cam Elyaf örneğinde hiçbir yıpranma görülmüyor.

Üretilen betonun kalitesini belirleyen faktörler açısından, elyafın özellikleri kadar, hangi şartlarda depolandığı da önem arz etmektedir.

BETON ÜRETİMİNDE ALKALİ DAYANIMLI CAM ELYAF KULLANILIR