Cam Elyaf Kullanırken İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri

Cam elyaf kullanımı sırasında mutlaka İş Sağlığı ve Güvenliği önlemi olarak, yan koruması olan koruyucu gözlük ve iş eldiveni kullanılması gerekmektedir. Ayrıca toz açısından maruz kalma limitlerinin geçilmesi durumunda, uygun solunum koruması sağlanmalıdır. Cam elyafla çalışma sırasında uzun kollu üniforma ve pantolon giyilmesi önerilir.

İş Sağlığı ve GüvenliğiCam elyafa dokunduktan sonra ve vardiya sonunda ellerin yıkanması gerekmektedir. Deriye, göze ve elbiselere temastan kaçınılmalıdır. Elyafın botların ve kıyafetlerin içerisinden girmemesi için el ve ayak bileklerinden lastik ile sıkıştırılmalıdır. İş elbiseleri tekrar kullanmadan önce temizlenmelidir.

Toz ölçümünün yüksek çıkması durumunda, cam elyaf kullanım alanında lokal havalandırma yada genel havalandırma sağlanmalıdır. Kullanım alanında toz toplama ekipmanları kullanılabilir. Vakum yada ıslak temizleme yöntemleri tercih edilmelidir.

Toz ve lifler, gözlerde, deride, muköz tabakasında fiziksel tahrişe neden olabilmektedir. Ağız yoluyla alınması durumunda kısa süreli, boğazda, midede ve sindirim sisteminde etkileri olabilir. Liflerin solunması durumunda kısa süreli, ağızda, burunda ve üst solunum yollarında etkileri olabilmektedir. Cam elyaf liflerinin fiziksel özellikleri değiştirilmedikçe, solunum ile alt akciğere taşınmadığı bilinmektedir.

Akut Toksiklik

Cam elyaf tozu, gözlerde ve deride tahrişe neden olabilmektedir. Yenmesi durumunda geçici kısa süreli, boğazda, midede ve sindirim sisteminde etkileri olabilir.  Solunması öksürmeye, burunda ve boğazda tahrişe, hapşurmaya neden olabilmektedir. Yüksek miktarda maruziyet, solunumda zorlanma, tıkanıklık ve göğüs darlığına neden olabilmektedir.

Kronik Toksiklik

Avrupa Birliği direktiflerine göre, kanserojenik olarak sınıflandırılmamaktadır.

The International Agency for Research on Cancer (IARC)’a göre insanda kanserojenik etkisi bulunmayan olarak Grup 3’te yer almaktadır.

İlkyardım Önlemleri

Temas ŞekliÖnlem
Göz temasıHemen bol su ile, göz kapaklarının altına kadar 15 dakika yıkayın.
Gözünüzü ovalamayın, dokunmayın.
Göz tahrişi devam ederse, doktora başvurun.
Deri temasıHemen soğuk su ve sabunla yıkayın.
Elbiselerinizi yıkayarak elyafı temizleyin.
Etkilenen alanı ovalamayın, dokunmayın.
Kirlenmiş giysilerinizi çıkartın.
Deri tahrişi devam ederse, doktora başvurun.
Ilık su kullanmayın. Ilık su, derinizdeki gözenekleri açarak tahriş miktarını arttırabilir.
YenmesiBu malzemenin, yanlışlıkla yenme ihtimali bulunmamaktadır.
Bir kaç gün takip ederek, bağırsak tıkanıklığı olmadığından emin olun.
Ağzınızın içerisini bol su ile yıkayın. Boğazdaki lifleri temizlemek için su için.
Semptomlar devam ederse, doktora başvurun.
SolunmasıTemiz havaya çıkartın.
Semptomlar devam ederse, doktora başvurun.

Yangın Söndürme Önlemleri

Yangın çıkması durumunda kuru kimyevi tozlu, köpüklü,  karbondioksitli yangın söndürme cihazlarıyla ve su sisi ile söndürebilirsiniz. Uzun süreli yangınlarda gaz ve buhar oluşabilir. Kendinden nefes alabilen apartlar ve yangın söndürmeye uygun ekipmanlar ile müdahale edilmelidir.

Alkali dayanımlı cam elyaf, İş Sağlığı ve Güvenliği yönünden toz açısından gerekli önlemler alındıktan sonra kullanımı güvenlidir. Hemen her türlü yangın söndürme cihazı ile söndürülebilirken, kimyasallar ile tepkimeye girdiği görülmemiştir. Alerjik, nörolojik, mutajenik etkisi ile ilgili bilgi bulunmamaktadır.

AR Cam Elyaf, doğal radyoaktif materyallerden izler içerebilmektedir. Uranyum ve Toryum toplam miktarı 500 ppm’den azdır, toplam spesifik aktivitesi 20Bq/g’dan azdır.