Cam Elyaf Kırpma-Püskürtme Tabancası Özellikleri

Genelde her türlü Cam Elyaf Kırpma-Püskürtme Tabancası dizaynı GRC üretiminde kullanmaya uygundur. Kırpma sistemi şu parçalardan oluşmaktadır;

1. Bıçaklar
Doğrama kısmında, 1,0-1,1mm uzunluğunda bıçaklardan oluşmaktadır. Genelde 3 bıçak bulunmaktadır. Çoğunlukla, farklı lif uzunlukları gerektiğinde 6 bıçak kullanılmaktadır.

Cam Elyaf Kırpma-Püskürtme Tabancası Özellikleri
2. Destek Silindiri

Destek silindiri, yeterli hareketi iletebilmek için kesme namlusuna temas etmelidir. Destek silindiri, kesme namlusunun flanşlarına müdahale etmemelidir ve buna paralel olmalıdır.
Cam Elyaf Kırpma-Püskürtme Tabancası Özellikleri

3. Kesme Namlusu

Kesme namlusu, kesme namlusunun dış flanşının başındaki basınçla yerleşmelidir. Bıçağı hareket ettirmek için ufak bir hareketle, destek silindirini geçebilmektedir.

Kesme namlusuna ait, flanşın gömülmüş alyan vidası tamamen sıkılmalıdır. Üretim sırasında uç plakasının gevşek olmasını ve bıçak kırılmasını önlemektir.

4. Destek Silindir Yayı

Destek Silindir Yayı

Hafifçe arkaya dönen silindire dokunmalı ve paralel olmalıdır. Destek silindir yayı çok gevşek yada çok sıkı olursa aşağıdaki durumlar oluşabilmektedir.

Çok gevşek olursa;

  • Kısa lifler oluşur
  • Püskürtme durduğunda fitil düşer

Çok sıkı olursa;

  • Sprey tabancası içerisine girerken şişme oluşur
  • İpliğin telinde ilmek ve katener oluşur
  • Destek silindirinde fren etkisi oluşur

 

Cam Elyaf Kırpma-Püskürtme Tabancası Bakımı

Bıçaklar

Bıçakları çok yıpranmadan önce değiştirmek iyi bir uygulamadır, bu şekilde üretim çalışmaları kesintiye uğramaz. Cam elyaf tabancası sorunlarını daha az yaşamak istiyorsanız, bıçak kontrolünü önemsemelisiniz. Elyaf Tabancaları günlük olarak kontrol edilmelidir. Tercihen üretimin bittiği günün sonunda kontrol etmek daha iyidir. Merkezdeki bıçak aşınmalarını görerek ve deneyim kazanarak, hızlı şekilde bıçak değişimine gerek olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yedek elyaf tabancası yada destek silindiri bulundurmak, üretimizin durma süresini azaltacaktır.

Bıçak Bakımı

Parçalanma aşağıdaki arızaların herhangi biri nedeniyle olabilmektedir;

  • Tutucularda bıçakların yanlış ayarlanması
  • Bıçak ve destek silindiri arasındaki aşırı basınç
  • Bıçak sertliklerinin uygun olmaması
  • Mil yatağı yıpranmış hava motoru, bıçaklarda çekiç etkisi yapabilmektedir.
  • Destek silindirinin ekseninin merkezden geçmemesi, çekiç etkisiyle sonuçlanabilmektedir.

Destek Silindiri

Destek silindirinde aşınmalar olduğunda, muhtemelen daha uzun lifler üretilecektir. Destek silindiri düzeltilmeli yada değiştirilmelidir.

Hava Motoru

Hava motorunun, hava filtresi düzenli olarak temizlenmeli, yağ seviyesi düzenli olarak kontrol edilmelidir. Egzoz çıkışları bazen tıkanabildiğinden, temiz tutulmalıdır.

Destek Silindir Yayı

Destek silindir yayı, bıçakların yada destek silindirinin değiştirilmesi sırasında yanlışlıkla kaydırılabilir. Kayma olup olmadığı kontrol edilmelidir.