Cam Elyaf Maruz Kalma Limitleri – İş Sağlığı ve Güvenliği

Türkiye’de Alkali Dayanımlı Cam Elyaf kullanımı “Tozla Mücadele Yönetmeliği”ne uygun kullanılması gerekmektedir. Bu yönetmelikte Maruz Kalma Limitleri belirlenmiştir. Cam Elyaf tabanca ile kırpılması sırasında lif ve toz oluşmaktadır. İşyeri ortamına göre zararlı olma ihtimali olabilmektedir. Bu nedenle alkali dayanımlı cam elyaf kullanımı yapılan işyerlerinde toz ölçümü yapılması gerekmektedir. Toz ölçümü sonucuna göre, toz miktarının izin verilen miktarı geçmesi durumunda tozla mücadele önlemleri alınması gerekmektedir.

Cam Elyaf, lifsi toz olarak geçmektedir. Malzeme Güvenlik Bilgi Formu‘nda diğer ülkeler için maruz kalma limitleri yer alırken, Türkiye için dikkat edilmesi gereken limitlere Tozla Mücadele Yönetmeliği’ne bakılması gerekmektedir. Yönetmelikte, toz ile ilgili şu tanımlar yer almaktadır;

Toz İle İlgili Tanımlar

İnert toz: Solunumla akciğerlere ulaşmasına rağmen akciğerlerde yapısal ve/veya fonksiyonel bozukluk yapmayan tozlardır.

Lifsi tozlar: Uzunluğu beş mikrondan daha büyük, eni üç mikrondan daha küçük ve boyu eninin üç katından büyük olan parçacıklardır.

Solunabilir toz: Aerodinamik eşdeğer çapı 0,1–5,0 mikron büyüklüğünde kristal veya amorf yapıda toz ile çapı üç mikrondan küçük, uzunluğu çapının en az üç katı olan lifsi tozlardır.

Toz: İşyeri ortam havasına yayılan veya yayılma potansiyeli olan parçacıklardır.

Zaman Ağırlıklı Ortalama Değer (ZAOD/TWA): Günlük 8 saatlik zaman dilimine göre ölçülen veya hesaplanan zaman ağırlıklı ortalama değerdir.

ÜlkeLimit
İngilteresolunabilir toz: 5 mg/m³
toplam toz: 10 mg/m³
FransaVME: 1 lif/cm³
toplam toz: 10 mg/m³
İspanyatoz: 10 mg/m³
VLA-ED: 1 lif/cm³
Almanyasolunabilir lif: 0,25 lif/ml
alveolar toz: 6 mg/m³
İtalya1 lif/ml
toz: 10 mg/m³
Portekizlifli toz: 1 mg/m³
toplam toz: 4 mg/m³
HollandaMAC (genel toz): 10 mg/m³
solunabilir toz: 5 mg/m³
Finlandiya1 lif/ml
inert toz: 10 mg/m³
Avusturya0,5 lif/ml
ince toz: 6 mg/m³
İsviçre0,5 lif/ml
toz: 6 mg/m³
Norveç1 lif/ml
inert solunabilir toz: 5 mg/m³
toplam inert toz: 10 mg/m³
İrlanda2 lif/ml
solunabilir toz: 5 mg/m³
Danimarka1 lif/ml
inert solunabilir toz: 5 mg/m³
toplam inert toz: 10 mg/m³
Türkiye3 lif/cm³
TWA/ZAOD: 5 mg/m³
solunabilir toz: 5 mg/m³
toplam inert toz: 10 mg/m³

Bağlantı