Prekast Beton’da Ne Kadar Cam Elyaf Kullanılır

Prekast üretiminde, Ne Kadar Cam Elyaf kullanılması gerektiği yeni kurulacak prekast fabrikalarının, prekast satın alması yapacak firmaların sık merak ettiği konulardandır.

GRC prekast yapı elemanları, içerisindeki alkali dayanımlı cam elyaf oranına göre tanımlanır. Premix Prekast üretimde %3, Sprey Prekast üretiminde %5 civarında alkali dayanımlı cam elyaf kullanmak gerekebilmektedir. Ancak bu oranlar fabrika ortamında kullanılan hammaddelere göre, kullanılan ekipmanlara göre değişebilmektedir. En iyi oranı fabrika ortamında denemeler yaparak, kendinizin bulması gerekmektedir.

Ne Kadar Cam Elyaf

Sprey yöntemiyle prekast üretiminde, uygun miktarda cam lifi kullanımı ile 110 kg/m3 dayanıma kadar erişilebilmektedir.

Beton üretiminde plastik rötre kontrolü için beton mikserinde %0,03-1 arası kullanılabilmektedir. Bu şekilde 0,6-22 kg/m3 civarında dayanım elde edilebilmektedir.

Ayrıca, mekanik performansı arttırmak için çimento içerisine %1-2 arasında kullanılabilmektedir. Bu şekilde 22-44 kg/m3 civarında dayanım elde edilebilmektedir.

Grafikte belirtilen oranlar kesin olması gereken oranlar değildir. Kullanılan malzemelere göre %0,1-1,5 vb. değişimler olabilir.

Prekast üretiminde önemli olan GRCA’nın belirlediği minimum oran kadar alkali dayanımlı cam elyaf kullanmaktır. GRCA, prekast üretiminde standartları belirlemiştir. Üretimlerinizde kaliteyi yüksek tutabilmek için önceden belirlediğiniz standartlara göre üretim yapmanızı öneririz.

GRCA’nın belirlediği standartlara göre, ne kadar alkali dayanımlı cam elyaf kullanmanız gerektiği ile ilgili yazımızı ziyaret ederek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Prekast Beton İçerisinde Ne Kadar Cam Elyaf Bulunur

GRC prekast betonun ağırlığı (Yaş Karışım Ağırlığı) bulabilmek için şu formülleri kullanabilirsiniz;

Yaş Karışım Ağırlığı = GRC Alanı x GRC Tasarım Kalınlığı x Yaş Karışım Yoğunluğu

Cam Elyaf Ağırlığı = Yaş Karışım Ağırlığı x Cam Elyaf İçeriği Yüzdesi

Yaş Beton Harcı = Yaş Karışım Ağırlığı – Cam Elyaf Ağırlığı

Gereken Malzeme Miktarı = (Cam Elyaf Ağırlığı x Cam Elyaf Faktörü) + (Yaş Beton Harcı x Yaş Beton Harç Faktörü)

Bu yöntem ile GRC kalınlığı kontrolü takip edebilir ve sprey tekniğinizi geliştirebilirsiniz.

10 mm kalınlıkta prekast üretebilmek için, hata payı için 2mm ekstra kalınlık olması %20 daha fazla malzeme kullanımına neden olacaktır.

YöntemCam Elyaf FaktörüYaş Beton Harç Faktörü
Yarı otomatik yüksek hacimli üretim1,021,06
Özel döküm fabrikası1,11,3
Prototip üretimi1,32,0

Bu faktörler genel görüşlerden belirlenmiştir. Kendi ürününüze ve sistemine göre, kendi faktörlerinizi belirleyebilirsiniz.